Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Sobota, 15 sierpnia 2020

Dziś obchodzimy liturgiczną uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To najstarsze święto Maryjne w Kościele. Prawdę o Wniebowzięciu NMP ogłosił jako dogmat wiary papież Pius XII w Konstytucji apostolskiej "Munificentissimus Deus".

Dzisiejszą uroczystość lud polski zwykł nazywać świętem Matki Bożej Zielnej. Zazwyczaj na tę porę przypada koniec żniw. Wdzięczni Maryi za opiekę, przynosimy dziś bukiet ziół, kłosów, kwiatów i warzyw. Pachnące zioła, piękne kwiaty, dojrzałe kłosy zbóż i dorodne owoce symbolizują duchową pełnię Maryi, jako "najdorodniejszego ziemskiego owocu". Maryja jest najpiękniejszym kwiatem ludzkości. Jest też lekarstwem na nasze choroby duszy i ciała; jest wspaniałą koroną stworzenia.

Myślami i sercami podążamy dziś także do Częstochowy, na Jasną Górę, gdzie od pokoleń z głęboką wiarą Polacy modlą się do Matki Bożej Królowej Polski, oraz do innych maryjnych sanktuariów, które pięknie oplatają naszą ojczystą ziemię. Dziękujemy Maryi za Jej opiekę nad naszą Ojczyzną, nad rodzinami i wspólnotami parafialnymi. Prosimy o pomoc w rozwiązywaniu trudnych spraw naszej codzienności, w dochowaniu wierności Bogu i Kościołowi wśród tylu współczesnych zagrożeń, szczególnie prosimy o ustanie pandemii i zachowanie od wszelkich nieszczęść.

Naszą modlitewną pamięcią obejmujemy także, doniosłe wydarzenie w naszej historii: „Cud nad Wisłą”, kiedy to nasze wojska oparły się przeważającej sile wojsk bolszewickich w 1920 roku. To punkt zwrotny w historii XX-wiecznej Europy, gdyż powstrzymał „czerwoną inwazję” na Zachód i pozwolił uniknąć kolejnego rozbioru Polski.

Życzymy wszystkim błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej!