Ogłoszenia parafialne

25. Niedziela zwykła

Niedziela, 24 września 2017

Dziś 25 niedziela w tak zwanym okresie zwykłym roku liturgicznego. W czwartek, w katedrze wawelskiej uroczystość św. Wacława, męczennika i patrona katedry.
 
Szybkimi krokami zbliża się październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Jak wielkie znacznie ma ta modlitwa, podkreślał Ojciec Święty Jan Paweł II w Roku Różańca Świętego. Św. Jan Paweł II w liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” z 2002 roku napisał: „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitości łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” (nr 1).
 
Wypełniajmy testament Papieża – Polaka, chętnie bierzmy do ręki różaniec. Zwłaszcza, że o to samo ciągle w wielu objawieniach prosi sama Maryja. Już dziś zachęcamy do licznego udziału w codziennej Mszy Świętej połączonej z nabożeństwem różnicowym o godz. 17:00.
 
W ciągu tygodnia rozważania na nabożeństwach różańcowych przygotowują dzieci i młodzież. W niedzielę o godz. 16:30, różaniec prowadzą Róże z poszczególnych miejscowości: na pierwszą niedzielę zapraszamy Róże Różańcowe z Klikuszowej, na drugą z Lasku, w trzecią z Obidowej a na czwartą Róże z Trutego.
 
Przyszła niedziela jest pierwszą niedzielą października, a zarazem uczcimy drugi tytuł naszego kościoła – Matki Bożej Różańcowej. W naszej wspólnocie parafialnej jest to także dzień dożynek. Będziemy dziękować Bogu za zebrane plony i prosić Boga, aby na stole nikomu nie zabrakło chleba. Odprawimy też procesję do 5. ołtarzy wokół kościoła. O przygotowanie ołtarzy prosimy, tak jak w poprzednie lata – poszczególne miejscowości. Zapraszamy do licznego udziału, a jeśli pogoda dopisze, przyjdźmy w strojach regionalnych. Kultywujmy piękną tradycję poprzednich pokoleń. Prosimy także przygotować feretrony, a delegacje z poszczególnych wiosek niech niosą piękne dożynkowe wieńce.
 
W piątek, 29 września, przypada święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, a 2 października, wspomnienie świętych Aniołów Stróżów. Imiona Archaniołów mają charakter teoforyczny. Wskazują na nich powiązanie z Bogkiem. Określają też istotę misji pełnionej przez nich z woli Bożej. Pierwsze miejsce wśród Archaniołów ma Michał. Był on w Starym Testamencie obrońcą ludu wybranego, a w Nowym – Kościoła. Jest także przewodnikiem opuszczających świat i ich orędownikiem na Sądzie, a także patronem naszego ks. diakona Michała. Życzymy mu wielu łask i błogosławieństwa Bożego w przygotowaniu do święceń kapłańskich i w pracy na rzecz naszej wspólnoty parafialnej. Szczęść Boże!
 
W przyszłą niedzielę, po Mszy św. wieczornej, ks. prob. Zaprasza wszystkich sołtysów. Spotkanie odbędzie się na plebanii.
 
Patronują nam w tym tygodniu:
  • 25 IX – bł. Władysław z Gielniowa (1440 - 1505), prezbiter, należał do zakonu braci mniejszych zwanych bernardynami; miał szczególne nabożeństwo do męki Pańskiej, wsławił się też niezwykłą czcią Najświętszego Imienia Jezus, które brał za osnowę swoich kazań;
  • 27 IX – św. Wincenty a Paulo (1581 - 1660), prezbiter „duszpasterz galerników”, założyciel Zgromadzenia Księży Misjonarzy – lazarystów, i Sióstr Miłosierdzia – szarytek;
  • 30 IX – św. Hieronim (ok. 345 – 419 lub 420), prezbiter, doktor Kościoła, któremu zawdzięczamy tłumaczenie Pisma Świętego na łaciński.
 
Życzmy dobrej niedzieli i tygodnia
Szczęść Boże!


Ks. Stanisław Szklany
Proboszcz