Niedziela, 4 lutego 2018

Piąta niedziela w ciągu roku liturgicznego gromadzi nas przy stole Eucharystii. Pamiętajmy, że nikt z nas osobiście, ani cała nasza wspólnota parafialna nie jest w stanie pogłębić swojej więzi z Bogiem bez Eucharystii. Dopiero tu, karmiąc się prawdziwą Miłością, każdy chrześcijanin uczy się ofiarnego życia. Baczniej i częściej wczytujmy się w Objawienie Boże zawarte w Piśmie Świętym. Jednocześnie wsłuchujemy się w to, co mówi Kościół, którego zadaniem jest ciągłe przybliżanie nas do zbawienia.

Trwa 40-godzinne nabożeństwo poprzedzające Wielki Post. Po każdej Mszy św. będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i trwać będzie do następnej Mszy św. Po sumie adoracja do Mszy św. o godz. 17.00. Harmonogram adoracji będzie podobny jak w ubiegłe lata. Po sumie adorować będą Róże Różańcowe. O godz.15.00 koronka i litania do Miłosierdzia Bożego. Ta adoracja niech zgromadzi młodzież przygotowującą się do bierzmowania i dzieci ze szkoły podstawowej. O godz.16.15 różaniec za zmarłych i zakończenie adoracji Mszą św. o godz.17.00.

W przyszłą niedzielę przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Massabielskiej Grocie. Tamte wydarzenia upamiętnia znana i chętnie śpiewana pieśń Po górach, dolinach. Podczas osiemnastu spotkań z Bernadetą Maryja wzywała do modlitwy oraz pokuty i prosiła, aby na miejscu objawień został zbudowany kościół. Tak się też stało. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes pielgrzymują chorzy i zdrowi pielgrzymi z całego świata.

Wspomnienie Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. Mamy szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, dla tych, których mamy bardzo blisko siebie, i dla tych, których nie znamy. Współczesny świat bardzo potrzebuje wielu dobrych Samarytan.

• 5 II - św. Agata (ok. 235-251), dziewica i męczennica z Katanii na Sycylii, patronka kobiet karmiących i w chorobach piersi.
  • 6 II - św. Paweł Miki (1565-1597) i 25 Towarzyszy, pierwsi męczennicy na Dalekim Wschodzie, ukrzyżowani w Nagasaki w Japonii.
  • 10 II - św. Scholastyka (zm. 547 r.), rodzona siostra i naśladowczyni św. Benedykta, założycielka żeńskich klasztorów benedyktyńskich.
Życzymy wielu łask i błogosławieństwa. Szczęść Boże!