Ogłoszenia parafialne

31. Niedziela Zwykła

Niedziela, 5 listopada 2017

Dzisiejsza listopadowa niedziela, jak wszystkie pozostałe w ciągu roku liturgicznego, przypomina nam o zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Pielęgnujmy depozyt naszej wiary i nadzieję na szczęśliwą wieczność. Czerpmy siły z sakramentów, ze stołu Słowa Bożego, a przede wszystkim z Eucharystii, która gromadzi nas wokół ołtarza.

Do 8 listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować dar odpustu zupełnego za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji, spełniwszy pozostałe zwykłe warunki odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.

W czwartek, 9 listopada, przypada rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, pierwszej katedry Rzymu (9 listopada 324 roku). Aż do niewoli awiniońskiej w XIV wieku mieszkało tu 161 kolejnych papieży, odbyło się pięć soborów powszechnych. Dopiero papież Grzegorz IX w 1377 roku przeniósł swą siedzibę do Watykanu. Nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”. Stąd, aż taka ranga tego święta.

W sobotę 11 XI wspominamy św. Marcina (316-397), żołnierza rzymskiego, który po przyjęciu chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, wreszcie został biskupem w Tours; pierwszy wyznawca nie męczennik w Kościele Zachodnim. Św. Marcin jest patronem naszego kościoła i całej naszej parafii. Sumę odpustową odprawi Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie ks. kanonik Tomasz Szopa. Porządek niedzielny.

Przygotowanie kościoła powierzamy mieszkańcom Trutego. Wszyscy, każdy na swój sposób, może się włączyć w uświetnienie tej uroczystości. Zapraszamy do licznego udziału. Po zakończeniu Mszy św., procesja eucharystyczna wokół kościoła. Proszę o uroczystą oprawę Mszy św. i całej procesji. Dzieci zapraszany do sypania kwiatów. Chorągwie i feretrony są wyrazem religijności każdej wspólnoty parafialnej i są pamięcią wiary poprzednich pokoleń. Proszę, aby zostały przygotowane i niesione w czasie tej uroczystej procesji. To święto naszej parafii! Zwracam się z prośbą do wszystkich o pomoc w przygotowaniu tej uroczystości. Ogarnijmy też plac przykościelny. Przyjdźmy w strojach regionalnych. Kultywujmy piękną tradycję poprzednich pokoleń.

11 listopada, będziemy obchodzić też, narodowe Święto Niepodległości. Choć żyjemy już w wolnej Ojczyźnie, ciągle musimy pamiętać o potrzebie odrodzenia i dźwigania się narodu w wielu różnych wymiarach. Obok oficjalnych obchodów nasze kościoły i domy wypełnią się modlitwą za tych, którzy oddawali życie za wolność Polski, i za tych, którzy kształtują jej współczesność.
Modlitwa różańcowa: „Jerycho”, trwa w Ludźmierzu od soboty 4. listopada przez cały tydzień. Pragniemy połączyć się z całym Podhalem we wspólnej modlitwie w i intencji; rodzin, naszej ojczyzny,  świata, oraz dziękować za orędzie fatimskie i papieskie nauczanie. Parafia Klikuszowa jest zaproszona do modlitwy w dniu 8. listopada (środa), od godz. 20 do 24.oo. Serdecznie zapraszamy.

W tym tygodniu patronuje nam:
  • 10 XI – św. Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła, obrońca nauki o dwóch naturach Chrystusa i prymatu papieża (wspomnienie obowiązkowe);

Życzymy dobrej niedzieli i tygodnia.
Szczęść Boże!